Skip links
Published on: Non classé

Objevte Bordeaux

Bordeaux, které je neopominutelným městem francouzského dědictví a skutečným hlavním městem vinařského světa, získalo v posledních desetiletích zpět svou slávu a stalo se významnou dynamickou a atraktivní francouzskou metropolí. Bordeaux je symbolem know-how, kreativity a francouzského umění žít a také kolébkou mého projektu French Winemaker.

“Kromě historického centra nabízí Bordeaux také moderní stavby”

Antoine Fanjat

Historická a kreativní architektura

Díky kráse svého světlého kamene a 350 historickým památkám představuje centrum Bordeaux největší městskou oblast, která je klasifikována jako světové dědictví UNESCO.

Zatímco katedrála Saint André, la Grosse Cloche nebo Porte Cailhau představují architekturu XI. a XII. století, majestátní náměstí Place de la Bourse a slavný Grand Théâtre symbolizují zlatý věk města v XVIII století.

Kromě historického centra nabízí Bordeaux také moderní stavby, jako je Muzeum moře a námořnictví, Arkéa Arena nebo MECA (Dům hospodářství a kultury v Akvitánii).

Dodejme, že je město zkrášleno více než 150 parky a zahradami ve francouzském stylu, jako například nádherné Veřejné zahrady v srdci Bordeaux.

Kamenný most v Bordeaux

Hlavní město světa vína

S největší vinicí Appellation d´Origine Contrôlée ve Francii, 7 000 zámky, 23 lahvemi vína prodanými každou sekundu po celém světě a prestižními Grands Crus Classés je Bordeaux nepochybně hlavním městem světa vína.

Protože se nachází na 45. rovnoběžce severní šířky a v blízkosti Atlantického oceánu,

má region výjimečné podmínky pro pěstování vinné révy. První vinice v okolí Bordeaux vysadili Římané, tehdy nazývali město Burdigala. Avšak bylo nutno počkat až do XII. století, do doby, kdy zaznamenala výroba vína značný rozmach zejména díky mezinárodnímu obchodu s Anglií a později, v XVII. století, se zeměmi severní Evropy. V XVIII. století prosperující přístav Bordeaux, známý jako Měsíční Přístav, napomohl pronikání vína z tohoto regionu do celého světa. Grand Crus Classes klasifikace vytvořená v XIX. století pro světovou výstavu v Paříži v roce 1855 zajistila nejlepším vínům z regionu velkou pozornost a světovou proslulost.

Z hlediska technické úrovně je Bordeaux v rozvoji vinařství historicky regionem předchůdcem. Symbolem nových objevů je známá „bordeauxská směs“, která se od XIX století používá k boji proti plísni, kryptogamické nemoci, která ničí vinice po celém světě. Ve XX. století se v Bordeaux zrodila moderní enologie a to díky dílům Emila Peynauda a Pascala Ribéreau-Gayona, jejichž práce slouží dodnes k porozumění a výuce enologie po celém světě.

Epicentrum kultury a gastronomie

Během posledních let Bordeaux obohatilo své architektonické a vinařské dědictví a stalo se epicentrem francouzské kultury a gastronomie.

ze svými 1600 restauracemi je Bordeaux francouzským městem s největším počtem restaurací na jednoho obyvatele. Někteří mezinárodně uznávaní kuchaři jako například Philippe Etchebest, nebo Gordon Ramsay se tam dokonce usadili. V Bordeaux můžeme objevit mnoho druhů kuchyní, specialit a tradic. Atˇ už se jedná o prvotřídní restaurace či brasserie, pro Francii typické menší restaurace, gastronomie v Bordeaux nadchne všechny, dokonce i ty nejnáročnější.

Kultura je nedílnou součástí života v Bordeaux, rozpočet města počítá ročně s investicí 330 eur na obyvatele. Díky národní opeře, 12 muzeím s různou tématikou, 37 koncertním sálům, koncertním kavárnám, každoročně pořádaným festivalům s mezinárodní účastí a četné sportovní infrastruktuře oplývá Bordeaux životem, energií a nadšením.

Omlazujícíírodní dědictví

Bordeaux je městem, kde se dobře dýchá. To proto, že se rozkládá v blízkosti Atlantického oceánu a ústí řeky Gironde. Podnebí je zde příjemné, mořský vzduch mírní zimu a osvěžuje léto.

Kromě toho nabízí region v blízkosti centra města výjimečné přírodní dědictví. Je to les des Landes, jezero le Lac d´Hourtin, duna la Dune du Pyla, nesmíme zapomenout jmenovat také pánev d´Arcachon a stříbrné pobřeží „côte d´argent“, 180 kilometrů pláží s jemným pískem. Region tedy nabízí neuvěřitelnou rozmanitost krajiny a možnost provozovat v přírodě četné aktivity.

 

Na závěr bych chtěl uvést, že město Bordeaux bylo po mnoho let považováno za Šípkovou Růženku. Ta však již procitla a město získalo zpět veškerou nádheru. Nyní je celý region jedním z nejdynamičtějších ve Francii a každoročně jej navštíví 7 milionů návštěvníků z celého světa. Jeho návštěvu doporučuji všem milovníkům kultury, nadšení a umění žít po francouzsku.

Leave a comment